This event is part of the European Maker Week, an initiative promoted by European Commission and implemented by Maker Faire Rome in collaboration with Startup Europe. It's a celebration of makers and innovators all over Europe.

Get light on future

Posvieť si na budúcnosť

The workshop is focused on the production of home accessory - lamp, which will be low cost and with a unique design, designed specifically for the seminar. Participants will become familiar with the software CorelDraw X7, where they will be able to edit prearranged project. After that participants in cooperation with the lector will construct their project and they can watch a production process of lamp. The workshop is free and participants will be able to take the product home. The workshop will be associated with popularizing lecture.

Workshop je zameraný na výrobu bytového doplnku – lampy, ktorá bude nízkonákladová a s jedinečným dizajnom navrhnutým priamo pre daný seminár. Účastníci sa oboznámia so softvérom CorelDraw, v ktorom si budú môcť upraviť predpripravený projekt, následne si v spolupráci s lektorom pozrú výrobu takéhoto produktu a v priestoroch Creative Pointu si ho skonštruujú. Workshop je bezplatný a účastníci si budú môcť vziať vytvorený produkt so sebou. Workshop bude spojený s popularizačnou prednáškou. Podmienkou účasti je trvalé bydlisko v Bratislavskom kraji.

Creative point

Twin City A
Karadžičova 7773/2
811 09 Bratislava

01/06/2016

10:00

01/06/2016 16:00

Other events by the same organizer

Showing 1 records:
Date/time Title
2016-06-02 16:00